Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry w głównej mierze leży w genach pacjenta. Polega ona na nieprawidłowej odpowiedzi naszego układu odpornościowego na małe dawki antygenów. Większość przypadków rozpoczyna się w pierwszym półroczu życia, częściej chorują jednak kobiety.
Dlaczego tak się dzieje? Bardzo wiele substancji takich jak mydło, proszek do prania, czy sierść zwierząt, pozbawiają naszą skórę ochronnej bariery, co skutkuje zmianami zapalnymi na skórze, ogromnym czynnikiem mającym wpływ na rozwój choroby  jest także stres.

Zazwyczaj dotkniętymi obszarami są okolice łokci, nadgarstków, kolan, szyi oraz pleców. U dorosłych osób bardzo często pojawia się jedynie na dłoniach i w okolicach palców, czasami z powodu zaostrzenia  stanu zapalnego pojawiają się  również pęcherzyki, tak naprawdę wypryski są tylko jednym z nielicznych objawów atopowego zapalenia skóry. To, że najczęściej wypryski pojawiają się na dłoniach spowodowane jest działaniem wody, detergentów, czy też rozpuszczalników, również skóra, która ma tendencję do przesuszania się jest narażona na AZS.

Tak naprawdę aby poprawnie stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry przede wszystkim musimy stwierdzić występowanie u chorej osoby 3 z 4 głównych objawów, czyli:
-świąd,
-charakterystyczna morfologia i lokalizacja zmian,
-przewlekły i niestety nawrotowy przebieg,
-rodzinny wywiad atopowy,
Warto zwrócić także uwagę na co najmniej trzy z tych mniejszych objawów, które zazwyczaj występują m.in.:
-suchość skóry,
-rybia łuska,
-nieswoisty wyprysk dłoni i stóp,
-nawrotowe zapalenie spojówek,
-łupież biały,
-rumień na twarzy,
-nietolerancja pokarmów,
-świąd po spoceniu,

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Przede wszystkim sucha i swędząca skóra prowadzi to tego, iż ciągle drapiemy się  i niestety doprowadzamy tym samym do zerwania bariery naszego naskórka. W ten sposób zwiększamy utratę wody z naszego organizmu i uwrażliwiamy go na warunki panujące na zewnątrz.
Warto więc stosować kremy natłuszczające skórę, dzięki którym obniżamy ubytek wody, tym samym tworząc barierę ochronną.
Warto więc dbać o odpowiednie natłuszczanie, nie wystawianie na wysuszenie skóry oraz używanie rękawiczek przy kontakcie z detergentami, takimi jak proszki do prania, płyny do mycia naczyń, czy też inne produkty chemiczne.
Atopowe zapalenie skóry to schorzenie nieprzyjemne, brzydkie w wyglądzie, jednak możliwe do zastopowania i opanowania.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *