Choroby róż

Róże są bardzo pięknymi kwiatami i aby zawsze można było je podziwiać należy dbać o ich zdrowie. Róże mogą być zaatakowane przez szkodniki i choroby. Zlekceważenie tego problemu może spowodować szybie zniszczenie rośliny lub co najmniej zniszczenie kwiatów.  Aby tego uniknąć należ wykonywać odpowiednie działania profilaktyczne, a w przypadku wystąpienia choroby lub pojawienia się szkodników należ podjąć działania zwalczające.

Mączniak właściwy

Mączniak właściwy jest grzybem rozwijającym się na różach. Choroba objawia się postaci białego nalotu na liściach, pędach i pączkach kwiatowych. Chorobie sprzyja wilgoć i ciepło. Nawet w przypadku suszy podlewanie róż z góry na liście może sprzyjać wystąpieniu choroby. W sprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i atakuje wszystkie krzaki róż w okolicy. Po wystąpieniu choroby jedynym sposobem zwalczania choroby są opryski odpowiednimi środkami grzybobójczymi. Opryski takie można i w zasadzie należy przeprowadzać także zapobiegawczo przed pojawieniem się grzyba. Ponadto na jesieni trzeba  usuwać pędy i liście podejrzane o porażenie grzybem.

Czarna plamistość róż

Choroba ta dotyczy róży żółtej (R. foetide Herrm.) i mieszańców otrzymywanych z tej róży (R. foetide Herrm.). Objawami tej choroby są czerwono-brunatne plamy na liściach. Liście porażone chorobą żółkną i opadają. Jest to trudna w zwalczaniu choroba. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby na wielokrotnie co tydzień przeprowadzać opryski środkami z grupy fungicydów. Można też stosować wiosenne opryski profilaktyczne, jeśli zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Tak jak przy wszystkich chorobach wywoływanych przez grzyby na jesieni należy usunąć podejrzane pędy i wszystkie liście. Ponadto nawożenie potasowe może przeciwdziałać rozwojowi grzybów wywołujących czarną plamistość.

Szara pleśń

Szara pleśń jest chorobą wywoływaną przez grzyby atakującą prawie wszystkie rośliny ogródkowe, nie tylko róże. Najczęściej atakuje miejsca po cięciu. Jak w przypadku wszystkich chorób wywoływanych przez grzyby należy stosować opryski tak zwalczające chorobę, jak i profilaktyczne, a ponadto na jesieni usuwać cały podejrzany materiał roślinny.

Mszyce

Mszyce są małymi owadami bez pancerza z rzędu pluskwiaków. Przy pomocy odpowiednio skonstruowanego aparatu gębowego wysysają sok z zaatakowanych roślin. W przypadku róż żerują na pąkach kwiatowych i końcówkach pędów. Pąki kwiatowe obumierają i nie rozwijają się w kwiaty. Ponieważ mszyce nie mają odwłoku chronionego pancerzem, to są wrażliwe na bardzo proste środki chemiczne. Oprysk wywarem otrzymanym z  dwudniowego modzenia tytoniu w wodzie (bez podgrzewania) skutecznie zwalcza mszyce.

Chrabąszcz majowy

Szkodnikiem nie jest sam chrabąszcz, a jego larwy zwane pędrakami, które żywią się młodymi korzenia róż, a także innych krzaków.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *