Podlewanie

Podlewanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogródku. Podlewanie jest najpopularniejszą metoda dostarczania wody roślinom rosnącym w ogródku. Podlewać możemy rośliny „z góry” lub bezpośrednio na ziemie. Możemy podlewać punktowo np. z konewki lub całość ogródka z węża. Przy podlewania należy uwzględnić zapotrzebowanie poszczególnych roślin na wodę i ich odporność na suszę. Należy także pamiętać, że niektórym roślinom szkodzi nadmiar wody. To jak będziemy musieli podleć rośliny i to jak będą tolerowały nasze podlewanie rośliny zależy od tego, czy przy sadzeniu poszczególnych roślin uwzględniliśmy zapotrzebowanie na wodę. Jeśli nie kierowaliśmy się przy sadzeniu lub sianu roślin ich wymaganiami wodnymi, to przy podlewaniu będziemy musieli zachować szczególną ostrożność.

 

Jak rozpoznać rośliny potrzebujące intensywnego podlewania

 

To, czy i gdzie należy dostarczyć wody można rozpoznać po stanie gleby przy roślinie, a także po wyglądzie rośliny, a także po typie liści danej rośliny. Stanowisko wilgotne będzie wówczas, gleba na powierzchni nie będzie po roztarciu w ręku się sypać. Stanowisko umiarkowanie lub średniowilgotne będziemy mieli wówczas, gdy ziemia z powierzchni po roztarciu w ręku będzie się sypać, ale na głębokości około jednego centymetra będzie się sklejać. Na stanowisku suchym roztarta ziemia z głębokości nawet dwóch trzech centymetrów może się sypać. Dla roślin wymagających stanowisk wilgotnych nie można dopuścić do przeschnięcia ziemi. Stanowiska suche, szczególnie na ziemiach ciężkich lepiej jest podlewać zbyt rzadko niż zbyt często. Rośliny o grubych i o dużych liściach szybciej odparowują wodę i dlatego potrzebują częstszego lub obfitszego podlewania dla uzupełnienia wyparowanej przez liście wody. Rośliny o płytszych korzeniach należy podlewać bardziej intensywnie niż rośliny korzeniące się głęboko.

 

Podlewanie roślin młodych i starszych, kwitnących i owocujących

 

Rośliny młode i po wysianiu potrzebują częstszego i bardziej obfitego podlewania, ponieważ nie mają jeszcze dobrze wykształconego systemu korzeniowego. Rośliny po przesadzaniu także potrzebują bardziej obfitego podlewania, aby ich system korzeniowy dostosował do warunków panujących w miejscu przesadzenia. Więcej wody potrzebują także rośliny przed zakwitnięciem. Podczas kwitnienia i podczas zawiązywania owoców niektóre rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę, ale nie wszystkie.

 

Czas podlewania

 

Prz pogodzie zachmurzonej i przy niższych temperaturach pora podlewania nie ma większego znaczenia. Przy wysokich temperaturach podlewanie przy pełnym słońcu jest niedopuszczalne. Należy wtedy podlewanie przenieść na bardzo wczesny ranek, a najlepiej po zachodzie słońca. Na jesieni ograniczmy podlewanie, aby umożliwić roślinom zakończenie wegetacji i przystosowanie się do nadchodzącej zimy.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *